PRECÍZIÓS, ERŐFORRÁSHATÉKONY BETAKARÍTÁSI RENDSZERFEJLESZTÉS
Összefoglalás
Napjaink mezőgazdasági gyakorlatában egyre nagyobb tért hódít a precíziós gazdálkodás. Ez a folyamat zajlik a szántóföldi növénytermesztési technológiában, ezen belül a betakarításban is. Mind a külföldi, mind a hazai kutatások és gyakorlati fejlesztések a táblán belüli homogén foltok lehatárolása irányába mutatnak. A betakarítás a legkézzelfoghatóbb művelet. Ekkor realizálódik a gazdálkodó számára az egész termelési folyamatban elvégzett munkájának az eredménye. Fontos, hogy a megtermelt termény minél nagyobb részét képesek legyünk betakarítani, ennek vesztesége mind mennyiségben, mind minőségben minél kevesebb legyen. A hozamtérképezés a precíziós gazdálkodás egyik alapköve.
A precíziós termesztéstechnológia alapját képezik a hosszú idősoros rendelkezésre álló hozamtérképek, melyek segítségével a táblák, táblafoltok termőképességére következtetéseket tehetünk. A jelenlegi hozzámérő rendszerek hektáronkénti 500-600 ponton rögzítenek adatokat. A hozamtérképek továbbá alapját képezik a precíziós gazdálkodást folytató növénytermesztési vállalkozások számára a különböző jövedelem- és jövedelmezőségi térképek elkészítésének. Napjainkban a versenyképesség alapját képezi, hogy a gazdálkodó döntése megalapozott legyen abban, hogy a táblán belül milyen intenzitást kell elérnie az adott növény termesztése során.
Magyarországon jelenleg a birtokszerkezet elaprózódott, a táblák közötti távolságok, illetve a táblák és a termények betárolási helye közötti távolságok nagyok. Sokszor előáll az a probléma, hogy hiába rendelkezünk nagy teljesítményre alkalmas betakarítógépekkel, amennyiben a logisztikai kapacitás nem áll rendelkezésre, és a célgép hosszabb-rövidebb ideig kénytelen várakozni. Ez jelentős költségnövekedést okoz a gazdálkodó szervezetek számára. Napjainkban valamennyi vezető mezőgépgyártó rendelkezik a precíziós gazdálkodás követelményeinek megfelelő géprendszerrel. A helyspecifikus gazdálkodásban jelentős szerepet tölt be a folyamatos precíz dokumentáció, ugyanis erre épülve lehet a folyamatokat átlátni és korrigálni a későbbiekben, így javítva a kivitelezés minőségét és a költséghatékonyságot.
A kísérlet során a beszerzésre kerülő precíziós gépek segítségével optimalizáljuk a betakarítás mennyiségét és minőségét a költségoptimalizálás és a fenntartható mezőgazdaság érdekében.